petak, 6. siječnja 2017.

Kako spremiti sočivo recepti za jela

Sočivo u ishrani se koristi već hiljadama godina unazad. Jedna je od prvih kultura gajenih na Bliskom istoku. Na našem podneblju takođe je prisutno i odomaćeno. Smatralo se da donosi sreću, novac i blagostanje te se služilo na božićnim trpezama.



Postoji mnogo razloga zbog kojih biste ga trebali uvrstiti u vaše jelovnike. Neverovatno je lekovito, puno vitamina i dragocenih minerala. Osobe koje ga redovno koriste smanjuju rizik od mnogih bolesti.

U nastavku teksta saznajte sve prednosti ove mahunarke, za šta je sve dobra i kako se spremaju najukusniji recepti.

Kakvog je sastava ova zdrava mahunarka
Žitarica sočivo (Lens culinaris ) obiluje belančevinama, vlaknima, mineralima, vitaminima. Odličan je izvor gvožđa i fosfora. Zatim, sadrži mikroelemente molibdena, kalijum, kalcijum, cink i vitamin B kompleks. Boja mu varira od žute, preko crveno – narandžaste pa sve do zelene, braon i crne boje.

U poređenju sa nekim drugim vrstama, ova zdrava biljka se relativno brzo i lako priprema. Lako apsorbuje ukuse iz drugih namirnica i ima visoku hranljivu vrednost. Čorba od sočiva može biti na vašoj trpezi tokom cele godine jer je ova mahunarka dostupna u svim godišnjim dobima.



Kalorijska i energetska vrednost u 100 g ove skuvane mahunarke iznosi 230 kcal. U sirovom stanju nutritivna vrednost je oko 353 kalorija . Pri tom leća obiluje vlaknima, te se preporučuje svima koji imaju problema sa usporenim metabolizmom.

Leća ima veću proteinsku vrednost od npr. pasulja. Vlakna, koja poseduje ova biljka, snižavaju holesterol, regulišu probavu i održavaju normalan nivo šećera u krvi. Sočivo u ishrani je prava blagodet.

sočivo za zdravlje
Lekovitost leće i prednosti za zdravlje
Zbog velike količine gvožđa koje sadrži, leća pomaže kod lečenja anemije. Salata od sočiva može biti odlično rešenje za vašu anemiju.


Potrebno je :

Šolja leće,

Glavica ljubičastog luka,

Jedna zelena paprika,

Jedna crvena paprika,

Prstohvat morske soli,

Supena kašika hladno ceđenog maslinovog ulja,

Kašika soka od limuna ili jabukovog sirćeta.
Kako se priprema salata?

Operite sočivo i kuvajte lagano, bez poklopca oko 30 minuta. Ostavite ga u posudi nek se ohladi. Iseckajte luk i papriku i dodajte u posudu sa lećom. Posolite po želji. U ovu smesu dodajte maslinovo ulje ili kašiku jabukovog sirćeta.

Leća za dijabetes

Jela od sočiva su jedan od najboljih izbora kad imate problem sa šećernom bolesti. Ova moćna mahunarka smanjuje nivo šećera u krvi. Sadrži neverovatne količine vlakana, rastvorljivih i nerastvorljivih u vodi. Pored kontrole dijabetesa, sočivo u ishrani obezbeđuje veliku količinu energije.






Zdravije srce

Zbog velike količine magnezijuma i folne kiseline, ova lekovita žitarica doprinosi zdravijem srcu. Folna kiselina smanjuje nivo homocisteina a samim tim i rizik za srčana oboljenja. Magnezijum poboljšava protok krvi i kiseonika kroz telo.

Nizak nivo magnezijuma u direktnoj je vezi sa srčanim bolestima. Zato jela od sočiva uvrstite u dnevni meni kako bi učinili vaše srce zdravim.

Poboljšava probavu

Visok nivo biljnih vlakana koje leća sadrži, poboljšaće vašu probavu. Vrlo je važno  mahunarku uzimati redovno kako bi došlo do čišćenja creva i redovne stolice. Osobama koje imaju problema sa zatvorom posebno se preporučuje varivo od sočiva.

Pravilan razvoj mišića

Proteini koji se nalaze u sočivu veoma su bitni za normalno funkcionisanje organizma i rast. Takođe i esencijalne aminokiseline su izuzetno značajne. Pomažu izgradnju mišića i neometano funkcionisanje organizma i svih njegovih funkcija.

Kako se sprema sočivo u kućnoj varijanti
Priprema jela od sočiva je jednostavnija nego što ste mislili. Postoji puno načina ali mi ćemo vam dati par predloga koji će vam se sigurno dopasti. U našim krajevima ljudi ga kuvaju slično pasulju.

Evo i odličnog recepta za varivo od sočiva.
Potrebno :

250 g suvog leća ( koristite zeleno ),
1 očišćena glavica crnog luka,
lovorov list,
jedan očišćen celer,
2 čena belog luka,
1 praziluk,
1 zelena ljuta paprika,
3 očišćene šargarepe,
1 paškanat,
Suvo meso ( po izboru možete staviti šta najviše volite, najukusnija je kobasica, dimljena rebra),
Začini : so, biber, vegeta, slatka ili ljuta paprika.
Priprema:

Proberite leće, izdvojite zrnca koja nisu dobra i bacite. Operite sve u hladnoj vodi, a zatim stavite u veću šerpu i nalijte vodu.  Nije potrebno prethodno prokuvati sočivo, jer se vrlo brzo skuva. U posudu dodajte prethodno očišćeno i iseckani crni luk, šargarepu, paškanat,lovorov list i celer. Poklopite i pustite nek provri.
Suvo meso koje budete stavljali uvek prvo skuvajte pa ga onda dodajte. Tako ćete se osloboditi teškog mirisa dima. Potom ga skuvajte u vodi. Ostavite oko 40 minuta do sat vremena na laganoj vatri. Tu vodu prospite jer vam neće trebati. Operite ga potom pod mlazom mlake vode. Tek onda ga dodajte u varivo u koje ste namenili.
Kad dodate meso, nastavite sa kuvanjem variva. Leća je gotova kad je mekana i tada ubacite praziluk, beli luk i ljutu papriku. Obavezno papriku očistite od semenki. Jelo je spremno za probanje.
Možete napraviti i zapršku, mada nije baš zdrava i preporučljiva.






Umutite kašiku brašna i kašiku crvene paprike u malo hladne vode. Kad masa bude ujednačena sipajte u varivo, promešajte i ostavite još 5 minuta nek kuva.
Sočivo sa suvim mesom je predviđeno za 4 osobe.

Najbolji recepti za jela od sočiva
Ako ga do sada niste koristili onda spremanje jela od sočiva za vas može biti vrlo zanimljivo. Iznenadićete se koliko raznovrsnih kombinacija možete napraviti.

Čorba od sočiva

Potrebno :

500g leća ( zelenog ili smeđeg ),

Litar vode,

3 kašike vinskog sirćeta,

kašika paste od paradajza ( ili kuvani paradajz ),

Glavica crnog luka, očišćena i iseckana,

Malo belog luka, iseckan što sitnije,

2 šargarepe, iseckane,

Malo celera,

3 supene kašike maslinovog ulja,

So,

Malo mlevenog bibera,

Prstohvat origana.
Priprema čorbe:

U veću posudu stavite maslinovo ulje i zagrejte. Dodajte crni luk i malo ga propržite. Zatim šargarepu i celer koje ćete isto tako mešajući propržiti. Na kraju ubacite beli luk, promešajte nekoliko puta dok ne pusti miris. Sipajte vodu, sočivo, vinsko sirće ( ili čašu vina ), pastu od paradajza, lovor, origano, so i biber.

Krčkajte sve oko 45 minuta a najviše sat vremena. Kad je sočivo mekano onda je čorba gotova.

Čorba od sočiva može se praviti na mnogo načina. Osim u našoj kuhinji, ova mahunarka se koristi i u turskoj i u grčkoj. Recepti za njihova jela su podjednako zanimljiva.

Ćufte od sočiva

Potrebno :

200 g sočiva,

Lovorov list,

glavica crnog luka, iseckana,

čen belog luka, izgnječen,

Manji praziluk, sitno iseckan,

Rendana šargarepa,

80 g prezli,

2 žumanceta,

so,

mleveni crni biber,

3 kašike ulja.
Pripremanje ćufti:

Potopite sočivo u vodu i ostavite ga preko noći. Sutra ga začinite sa lovorovim listom i malo soli i kuvajte dok ne omekša. Kad bude gotovo izvadite lovor i procedite kuvano leće.

Izmiksajte pola sa crnim i belim lukom, pa izmešajte sa ostatkom sočiva, prazilukom, šargarepom, prezlom i žumancima. Posolite, pobiberite i napravite ćufte koje ćete peći u ulju.

Posni recepti sa sočivom
Za vreme posta posna jela od sočiva mogu da vas spasu iste i jednolične hrane. Osim recepata koje smo već podelili sa vama, daćemo vam i recept za musaku. Iako uopšte ne liči na onu na koju ste navikli jer nema mesa, ovo jelo je  i više nego ukusno.

Evo koji su vam sastojci potrebni za izradu posne musake:

500g  sočiva,

2 glavice crnog luka, iseckane,

3 čena belog luka,

4 šargarepe,

Brašno,

Ulje,

So,

Biber,

Vegeta,

Peršunov list.
Priprema recepta:

Ostavite sočivo preko noći u vodu a sutra ga kuvajte dok ne postane skroz meko. U keramičku posudu sipajte pola količine leće, preko toga iseckanu šargarepu, pa tek onda ostatak. Crni i beli luk lagano propržite, dodajte vode pa sve zajedno prokuvajte i prelijte preko musake. Pecite je u rerni dok je ispari voda.

Ovako pripremljena posna musaka sa sočivom  će vam se sigurno svideti. Slobodno je pripremajte tokom cele godine postili ili ne.

Gde ga kupiti kod nas i cena?
Leću možete kupiti u gotovo svim prodavnicama zdrave hrane gde vam je u ponudi pakovanje od 200 g. Još bolja i zdravija opcija je sočivo u rinfuzi, tako, bez ambalaže biće još i jeftinije. Supermarketi takođe u ponudi imaju razne proizvođače sočiva.

Za sočivo cena po jednom pakovanju je oko 200 dinara, što je dosta povoljno. U zavisnosti od proizvođača ona može ići na gore.

Leća dolazi u nekoliko boja: zelena, braon i crvena. Sve su podjednako ukusne a na vama je da pronađete najbolji ukus za sebe, ne možete omanuti.

Napomena:  Sočivo u ishrani ne odgovara svakom. Ukoliko primetite bilo kakvu nelagodnost, poput nadutosti stomaka obavezno ga izbacite iz vaših jelovnika. Neretko su na ovu žitaricu intolerantne osobe koje već imaju problema sa mahunarkama. Stoga ako vam ne odgovara pasulj ili čak kikiriki, budite obazrivi i sa lećom.



Preuzeto sa stranice: zdravailepa.com/

Nema komentara:

Objavi komentar