Gasovi u stomaku simptomi i prirodno lečenje

Gasovi u stomaku kako se leče
Gasovi u stomaku i crevima koje prati nadimanje odmah nakon jela, spadaju u prilično česte probavne tegobe. Ukoliko ste im skloni, povedite računa ne samo o tome koje namirnice jedete, već i kako to činite. Stoga je uravnotežena ishrana podjednako važna kao i pravilno kombinovanje obroka.

U nastavku saznajte postoji li lagana hrana koja ne nadima, te na koji način se pravilno dozira. Pročitajte kako sprečiti gasove u stomaku pomoću lekova iz prirode. Pripremili smo vam nekoliko izvanrednih recepata za tu namenu. Ostanite sa nama…

Zašto se javljaju gasovi u crevima?

Više od 90 procenata gasova u crevima čini mešavina azota, ugljen-dioksida, kiseonika, vodonika, vodonik sulfida i, ređe metana. Svi oni se nalaze u našem okruženju. Azot i dobar deo CO2, kao i O, dolaze iz vazduha koji gutamo tokom jela i kad pijemo tečnost.

Prilikom žvakanja žvakaćih guma ili pušenja cigareta takođe se stvaraju jaki gasovi u stomaku. Kako u gornjim delovima želuca tako i u crevima.



Bakterijskim razlaganjem amino-kiselina može se stvoriti azot u gastrointestinalnom traktu. Takođe usled bakterijskih aktivnosti fermentacijom se izdvaja vodonik. Uz to bakterije u debelom crevu proizvode metan i azot. To se najčešće dešava kad hrana koju unosimo nije dovoljno svarena.

Loša apsorpcija hranljivih sastojaka u tankom crevu posle obroka ukazuje na loše svarenu hranu. Sve to je odlična podloga za razvoj bakterija u crevima. Osim toga, kad nema dovoljno kiseonika u namirnicama, patogeni mikroorganizmi i otrovi napadaju crevne ćelije i oštećuju ih. Zato je važno unositi sveže voće i povrće jer sadrže jedinjenje vodonik-peroksid, koje crevnu floru snabdeva kiseonikom.

Gasovi u stomaku simptomi koji ukazuju na problem

Podrigivanje i nadutost nakon jela, kao i natečenost stomaka najčešći su simptomi gasova. Osim toga, kao posledica se mogu javiti i hronični zamor, te povećanje telesne težine. Iako sve to ne zvuči  preterano opasno, neke osobe imaju i te kako velikih problema sa suvišnim vazduhom u crevima.

Ovakve probavne tegobe nisu samo obična neprijatnost i nelagoda, već ponekad i puno više od toga. Gasovi u stomaku koji smrde mogu ukazivati na čitav niz nimalo bezazlenih oboljenja. Počev od intolerancije na laktozu, celijakiju, crevnu kandidijazu, sindroma iritabilnog kolona i dr.

Važno je napomenuti kako zadržavanje gasova nije dobro, jer se oni mogu razložiti u crevima. Tada ih nadražuju i stvaraju otrovna jedinjenja, a mogu se iritirati i već aktivni hemoroidi. Stoga se ne suzdržavajte, puštajte vetrove kada morate.

Uvećanje stomaka u odnosu na svakodnevno stanje možemo nazvati nadimanjem. Najčešće se javlja kao posledica uzimanja određene hrane. U slučaju natečenosti , vazduh se duže zadržava u digestivnom sistemu i tada se mogu javiti grčevi i gasovi u stomaku.

Koja hrana izaziva gasove i nadimanje

Bolni gasovi u stomaku neprijatnog mirisa u velikoj su meri uzrokovani našim svakodnevnim prehrambenim navikama. Postoje namirnice koje svakako trebamo izbegavati a u njih ubrajamo:

Nesvarene šećere (fruktoza, laktoza i dr.)

Ima ih u mleku i mlečnim proizvodima, gaziranim napicima, nekim začinima, previše slatkom voću. To je definitivno hrana koja stvara gasove i trebaju je izbegavati sve osobe koje su im sklone. Osim toga, loše kombinovanje namirnica može izazvati poremećaje u varenju i uzrokovati nadimanje stomaka.

Veštački zaslađivači i druge vrste aditiva

Njih često nalazimo u prerađenoj hrani i treba ih izbegavati. Izazivaju probleme kao što su nadutost i gasovi u stomaku. Isti problem uzrokuju i pasulj, krompir, kupus, kelj, brokoli i masnoće životinjskog porekla.

Zabranjene kombinacije namirnica

Nikad ne treba mešati ugljene hidrate s proteinima životinjskog porekla.

Nijednu vrstu mesa i suhomesnatih proizvoda ne treba jesti istovremeno s hlebom, pecivima, krompirom, mahunarkama, pirinčem i ostalim žitaricama.

Nije poželjno kombinovati pasulj, boraniju, grašak, sočivo i ostale mahunarke s proteinima životinjskog porekla.

Nikad ne treba mešati hleb s voćem, jer se javlja naduvenost stomaka.

Povrće i voće ne treba jesti istovremeno. Takođe, voćne obroke nikad ne jedite neposredno nakon obroka.

U istom obroku ne treba mešati dve skrobne namirnice (hleb i pirinač, hleb i krompir, krompir i pirinač).

Mleko i mlečne proizvode treba izbegavati u kombinaciji s mesom jer će se gotovo sigurno javiti gasovi u stomaku.

Divljač i juneće, svinjsko ili pileće meso treba izbeći u istoj kombinaciji.

Ne treba kombinovati skrobne namirnice i mleko (hleb i mleko, krompir i mleko, pirinač i mleko itd.).

Ne mešati meso i orašaste plodove.

Suvo voće i semenke ne treba konzumirati s mesom.

Banana i dinja, paradajz i žitarice, kao i meso i sir – nisu dobre kombinacije.

Kako se rešiti gasova u stomaku

Imate neprijatnu nadutost i vazduh u crevima, definitivno morate promeniti način ishrane. Šta preduzeti povodom toga? Preporučuje se konzumiranje žitarica kao što su ovas i integralni pirinač, jer sadrže celulozu, koja poboljšava varenje.






Svaki zalogaj treba sažvakati dobro i polako, kako ne biste previše gutali vazduh. Ako vas muči nadimanje nakon jela, ostavite pušenje, pijte dovoljno vode izbegavajte stres i budite što više fizički aktivni.

Ukoliko vas već duže vreme prate gasovi u stomaku koji smrde, naduti ste i otečeni – obavezno se obratite stručnom licu. Ovo stanje nije za šalu i može ukazivati na određene bolesti.

Šta ako se jave gasovi u trudnoći?

Za vreme drugog stanja gasovi u stomaku umeju se i te kako intenzivirati. Sve to je uzrokovano, usporenim metabolizmom, te ređim pražnjenjem creva nego obično. Zatvor stolice i konstipacija takođe nisu retkost.

Telo trudnice tokom 9 meseci oslobađa značajno veće količine hormona progesterona. On je odgovoran za opuštanje mišića, a samim tim opušta se i gastrointestinalni trakt.

Nadutost i gasovi u stomaku u trudnoći, mogu se držati pod kontrolom, pod uslovom ako pazite šta jedete. Poznato je da postoji hrana koja ne nadima, ali je puno važnije kako kombinujete namirnice.

Postoji li hrana koja ne nadima stomak?

Veoma je važno uzimati namirnice koje se lako vare i praviti lako svarljive kombinacije. Obavezno u jelovnike uvrstite integralne žitarice bez glutena.

Hrana koja ne nadima stomak, lako se svari, te ostavlja najmanje otpada u našem telu. Ona istovremeno deluje na smanjenje telesne težine. Takođe, imaćete više energije za izbacivanje toksina iz tela, a izbeći ćemo probleme kao što su gorušica, nadutost, opstipacija…


 


Kako pravilno kombinovati obroke tokom dana

Meso i suhomesnati proizvodi mogu se kombinovati sa svim vrstama salata i s ostalim povrćem, osim s krompirom. Izuzetak su ponekad piletina i krompir.

Umesto raznih preliva, sireva i majoneza, salate začinjavati maslinovim uljem i limunovim sokom.

Mogu se zajedno konzumirati voće i jogurt. Dobri su i lako svarljivi mladi sirevi jer se u tom slučaju u našem telu stvara blaga bazna reakcija.

Dinju i lubenicu treba jesti posebno, pola sata pre bilo koje hrane. Najbolje na prazan želudac ili između obroka (najmanje tri sata posle jela).

Koštunjavi plodovi i povrće koje ne sadrži dosta skroba mogu biti dobra kombinacija. Oni stvaraju blagu baznu reakciju u telu i na taj način nadimanje posle jela se neće javiti.

Povrće se može jesti sa skrobnom hranom, tj. šargarepa, brokoli, crni luk, karfiol, salata s pirinčem ili krompirom.

Raž, pšenica, kukuruz, ovas i ostale žitarice mogu se kombinovati s mahunarkama.

gasovi u stomaku koji smrde

Začini se mogu mešati sa svim vrstama namirnica, osim s voćem.

Suvo voće je najbolje konzumirati na prazan stomak, jer se tad neće javiti gasovi u stomaku.

S jajima se može jesti integralni pirinač.

Avokado se najbolje kombinuje sa žitaricama i suvim voćem ali ne i s orašastim plodovima.

S povrćem se mogu mešati orašasti plodovi, semenke i suvo voće.

Kuvano povrće može se služiti sa žitaricama. Ono se može jesti i s mesom, bez bojazni da će se javiti gasovi u stomaku neprijatnog mirisa.

Banana se može kombinovati sa suvim voćem i avokadom.

Recepti protiv nadimanja i gasova u stomaku

Piletina i ćuretina sa svežim povrćem

Potrebni sastojci:

1 srednje ćureće belo meso,
1 srednje pileće belo meso,
kašika maslinovog ulja,
kašičica morske soli,
ceo limun,
zelena paprika,
jedna crvena paprika,
šargarepa,
jedan krastavac,
zelena salata,
2 grančice peršuna,
2 grančice celera,
cvekla.

Priprema recepta:

Meso ispecite u rerni na željenoj temperaturi. Povremeno probajte sve dok ne omekša i ne postane sočno. Pospite sa morskom solju, izvadite i servirajte. Dodajte  sveže povrće, prelijte maslinovim uljem, limunovim sok i uživajte u jelu.

Ovako pripremljena piletina i ćuretina neće uzrokovati nadutost nakon jela, niti će se javiti česti gasovi u stomaku.

Integralni pirinač sa semenkama i bananom

Šta je potrebno:

manje pakovanje integralnog pirinča,
manje pakovanje smeđeg pirinča,
dve cele banane,
2 kašike semenki bundeve (sirove),
dve kašike semenki suncokreta (sirovog),
2 kašike mlevenog susama i lana.





Priprema:

Operite pirinač i stavite ga u posudu neka se kuva oko 40 minuta na tihoj vatri. Pripazite na zrna, ne smeju se raspasti. Kuvajte dok voda ne ispari, ali se potrudite da pirinač ne postane suv. Stavite sve u odgovarajuću posudu, pospite semenkama i kolutićima banane.

Prirodni sokovi su najbolje rešenje za gasove

Najbolji prirodni lekovi protiv nadimanja i gasova u stomaku su sveži domaći sokovi. Sprečiće sve pomenute tegobe, ali samo ukoliko se pravilno doziraju i konzumiraju. Evo šta vam je potrebno za njihovu izradu..

Sastojci od zelenog povrća:

sveža zelena salata,
jedna zelena paprika,
krastavac srednje veličine,
četiri lista kelja,
manja tikvica,
tri struka peršuna,
struk celerovog lista,
1 cvet brokolija,
jedna kriška kelerabe,
šaka spanaća.

Sastojci od povrća u boji:

2 šargarepe (srednje),
2 cvekle (manje),
mala kriška celera,
2 paradajza (srednja),
1 cvet karfiola,
2 crvene paprike (srednje),
pola kašike maslinovog ulja,
zbog ukusa koji može biti gorak, možete dodati po jednu jabuku.

Priprema domaćeg soka:

Dobro operite sve povrće. Ako nije organski uzgajeno, onda ga desetak minuta držite u blagom rastvoru jabukovog sirćeta (dve kašike) i vode. Nakon toga sve trebate isprati. U sokovnik prvo izručite zeleno povrće (obavezno izvadite sredinu iz lista kelja). Kada je isceđeno usipajte ga u odgovarajuće posude. Zatim u sokovniku iscedite i obojeno povrće. Služite obavezno u staklenim čašama.

Fenomenalni napitak protiv gasova

Ukoliko vam gasovi u stomaku noću predstavljaju velik problem, pripremite sledeći napitak

Sastojci:

šolja čaja od maslačka ili kamilice (ohlađena),

puna šolja jagoda,

komadići ananasa (šolja),

probiotski jogurt,

domaći med (kašičica),

kocka leda.

Priprema napitka:

Sve navedene sastojke izblendirajte i pričekajte dok se fino ne sjedine. Usipajte napitak u čašu i ispijte nekoliko sati pre odlaska na spavanje.

Važna napomena:  Sokove uvek pijte lagano u manjim gutljajima. Slobodno im dodajte nekoliko kapi maslinovog ulja radi boljeg razlaganja vitamina, koji se razlažu u uljima. Ako je napitak jak, može se razblažiti čistom vodom.

Nije preporučlivo davati sokove mališanima do dve godine starosti. Gasovi u stomaku kod dece i naduvenost zahtevaju opreznost svakog roditelja. Najbolje je dete na vreme odvesti kod pedijatra.



Preuzeto sa stranice: http://dijetamesecevemene.com/

0 komentari:

Objavi komentar

More

Pratite nas na Facebooku



Advertisement

Popularni postovi